Naujienos

Tarptautiniai ekspertai padės efektyvinti Lietuvos gydymo įstaigų valdyseną

2020 01 24

Lietuvoje ketinama organizuoti kursus asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiems vadovams. Tam pasitelkta Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Edinburgo Karališkasis gydytojų koledžas (angl. RCPE). Šių organizacijų ekspertai kartu su LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvos didžiųjų ligoninių ir kitų sveikatos sektoriaus įstaigų vadovais pradėjo aktyvią diskusiją, kaip efektyvinti sveikatos sektoriaus įstaigų valdymo sistemas, taip didinant teikiamų asmens sveikatos paslaugų efektyvumą ir saugumą.

Sausio 22-23 dienomis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose įvyko pirmasis seminaras, kuriame atstovai iš pasaulinio lygio sveikatos organizacijų gilinosi į Lietuvos sveikatos sistemos valdymo modelį, didžiausių Lietuvos gydymo įstaigų valdymo struktūras. Pasaulyje vertinamų sveikatos organizacijų pagalba bus organizuojami mokymai, kurių metu Lietuvos ligoninių vadovai gilins žinias sveikatos valdysenos srityje.

PSO ir RCPE atstovai norėjo išgirsti Lietuvos ligoninių atstovų patirtis: kokios vadybos sistemos ligoninėse yra įdiegtos, kokiomis strategijomis vadovaujasi medicinos įstaigos, kokius pokyčius yra įgyvendinusius, o kuriems dar nėra pasiryžusios ir kodėl.

Seminare Kaune dalyvavo garbingi ir Europoje žinomi savo sričių ekspertai-nuomonių lyderiai. Edinburgo Karališkojo gydytojų koledžo prezidentas, Londono Nacionalinio sveikatos tyrimų instituto direktorius, apdovanotas Jungtinės Karalystės medaliu už sveikatos priežiūros kokybės gerinimą, Imperial College of London Skubios medicinos klinikos profesorius Derek Bell minėjo, kad šis susitikimas yra labai svarbus, nes jame pradėta diskusija tarp skirtingų sričių medicinos bendruomenės specialistų, kurių bendras tikslas – aukštesnės kokybės paslaugos pacientams. „Mes čia atvykome išgirsti Lietuvos specialistų patirtį, suprasti jūsų sistemą ir veiklos modelį, kad pasiūlytume geriausius tobulinimo mechanizmus“, – teigia jis.

John Bullivant, „Good Governance Institute“ įkūrėjas, Quality Governance Collaborative Faculty atstovas, JK Vyriausybės lyginamosios analizės skyriaus direktorius, Karališkosios medicinos draugijos kokybės tinklo prezidentas, daugelio verslo ir profesinių organizacijų patarėjas, seminaro dalyviams pristatė kompetencijų valdymo ir gerosios valdysenos (angl. good governance) principus, ir kuo jie yra svarbūs ligoninių valdyme ir vadyboje. J. Bullivant parašė gerosios valdysenos sveikatos sistemoje gaires, o šiuo metu padeda įgyvendinti Jungtinės Karalystės kokybės valdymo bendradarbiavimo programą 2020-2030 m.

Svečias Ihor Perehinets, seminaro metu atstovavęs PSO Europos regiono biurą, teigia, kad diskusijoje turi dalyvauti skirtingų lygių specialistai:. „Problemų sveikatos sektoriuje sprendimas turi būti sprendžiamas sisteminiu lygiu, o ne iš atskiro gydytojo ar paciento perspektyvos“, – sako Perehinets. I. Perehinets yra sveikatos sistemų „SMARTwork“ projekto programos koordinatorius, Europos sveikatos sistemų ir visuomenės sveikatos skyriaus patarėjas, be to – buvęs Ukrainos sveikatos apsaugos viceministras.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovės Ingridos Zurlytės teigimu, PSO remia Lietuvos pastangas siekti sveikatos sistemos efektyvumo. „Daugiausiai dėmesio skiriame kokybės gerinimui, pavyzdžiui, Sveikatos apsaugos ministerijos, regionų ir savivaldybių sveikatos priežiūros vadybininkų kompetencijų stiprinimui, supratimo apie pokyčių valdymą ugdymui, bendro sveikatos sistemos konteksto suvokimo skatinimui“, – sako I. Zurlytė. Pasak jos, tikimasi, kad šie kursai bus naudingi visai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai, nes jos kokybė tiesiogiai priklauso nuo efektyvių, laiku suteiktų ir saugių paslaugų pacientams.

 

Edinburgo Karališkasis gydytojų koledžas įsteigtas dar XVII amžiuje, ir yra viena iš didžiausių JK gydytojų kolegijų – atstovauja daugiau nei 13 000 kolegų bei narių visame pasaulyje. Jos pagrindinis tikslas – gerinti pacientų priežiūros kokybę. RCPE nustato sveikatos priežiūros valdymo standartus  ir reikšmingai prisideda prie sveikatos apsaugos politikos formavimo Jungtinėje Karalystėje.

 

Parengta pagal LR SAM informaciją
Paskutinį kartą redaguota: 2020-01-24 10:26