Naujienos

SPALIO 13 – OJI – PASAULINĖ TROMBOZĖS DIENA

2021 10 13

2014 m. kovo 10 d. Lietuvos laboratorinės medicinos draugija (LLMD) oficialiai pasirašė pasaulinės trombozės dienos iniciatyvos palaikymo dokumentą ir tapo viena iš daugelio šio projekto partnerių.

Pasaulinė trombozės diena – tai pasaulinė visuomenės ir specialistų švietimo iniciatyva, kurios pagrindinis tikslas yra sumažinti sergamumą ligomis, išsivystančiomis dėl trombozės. Iniciatyvą rodo Tarptautinė trombozės ir hemostazės draugija (ISTH, angl. International Society on Thrombosis and Haemostasis), kuri pakvietė bendradarbiauti įvairias nacionalines, tarptautines profesines organizacijas ir sveikatingumo šalininkus. Siekiama, kad Pasaulinės trombozės dienos vykdoma visuomenės ir specialistų švietimo veikla padėtų įgyti reikalingą supratimą apie keliamą problemą – trombozę. Per mažai žmonių žino apie venų trombemboliją (VTE) ir gyvybei pavojingas jos komplikacijas. Gydytojai nepakankamai anksti diagnozuoja, todėl negali pacientų apsaugoti ir tinkamai gydyti. Vien tik Europoje kasmet nuo VTE miršta virš pusės milijono žmonių – daugiau nei nuo AIDS, krūties ir prostatos vėžio bei eismo įvykių kartu sudėjus. Jungtinėse Valstijose kasmet nuo VTE miršta 100–300 tūkstančių žmonių, o hospitalizacijų skaičius dėl VTE siekia daugiau nei pusę milijono. Kitose šalyse VTE dažnis yra mažiau nagrinėtas, todėl tikrasis rimtos problemos aktualumas nežinomas. Azijos šalių situacija gali būti panaši į Europos ir JAV, tačiau duomenų apie trombozes turima nepakankamai.

Pasaulinės trombozės dienos tikslas yra informuoti pasaulį, kaip svarbu mažinti mirčių nuo trombozės, venų trombembolijos (VTE) ir kitų jų formų skaičių, jog būtina reikšmingai sumažinti bendrąjį mirtingumą, gerinti visuomenės sveikatą ir gerovę visame pasaulyje. Padidinus supratingumą, ilgainiui įvairiomis šviečiamosiomis pastangomis ir suinteresuotų grupių bendradarbiavimu pagrįstais veiksmais bus siekiama paskatinti visuomenę ir specialistus imtis priemonių mažinant nediagnozuotų atvejų skaičių, diegiant įrodymais pagrįstas prevencijos priemones, raginant sveikatos priežiūros sistemų valdytojus užtikrinti geriausios praktikos principų taikymą trombozės prevencijos, diagnostikos ir gydymo srityse.

Ilgalaikiai Pasaulinės trombozės dienos tikslai sutampa su Pasaulio sveikatos asamblėjos (WHA, angl. World Health Assembly) visuotiniu tikslu: iki 2025 metų 25 procentais sumažinti priešlaikinį mirtingumą nuo neužkrečiamųjų ligų, kurių reikšmingą dalį sudaro širdies ir kraujagyslių ligos. Tikslai taip pat sutampa su globaliais tikslais: užtikrinti sveiką žmonių gyvenseną ir mažinti sergamumą, pirmenybę teikiant neužkrečiamosioms ligoms.

Pirmoji Pasaulinė trombozės diena buvo paminėta 2014 metų spalio 13-ąją – Rudolfo Virchovo gimimo dieną. R. Virchovas - vokiečių gydytojas patologas, parengęs dirvą mūsų supratimui apie trombozę ir venų trombemboliją (VTE).

Pasaulinė trombozės diena yra pripažįstama visame pasaulyje, kiekviename žemyne, šimtų profesinių draugijų ir pacientų palaikymo grupių, kurios supranta, kaip svarbu ugdyti sąmoningumą ir supratingumą apie venų trombemboliją ir luošinantį ar mirtiną jos poveikį, jeigu liga laiku nediagnozuojama arba diagnozuojama klaidingai. 

Vadovaujant ISTH Valdybos komitetui, tarptautinės, nacionalinės ir regioninės trombozės ir su tromboze susijusios organizacijos ir kiti susiję sveikatos šalininkai organizuoja visuomenines ir specializuotas švietėjiškas veiklas. Nuo Pasaulinės trombozės dienos paskelbimo dienos didžiulis skaičius viso pasaulio organizacijų (taip pat ir LLMD) įsipareigojo prisidėti prie šios iniciatyvos. Iš viso šiame pasauliniame judėjime jau sulaukta daug partnerių ir jų skaičius vis auga. Partneriais gali būti ne tik kraujagyslių, hemostazės ir trombozės draugijos, bet ir pripažintos tarptautinės širdies ir kraujagyslių ar kitos su tromboze susijusios organizacijos, besidalijančios bendra mūsų vizija.

Nuo 2014 m. birželio mėn. veikia interneto svetainė www.WorldThrombosisDay.org. Apie Pasaulinės trombozės dienos iniciatyvas, eigą, veiklą, planus galima sužinoti ir specialiai sukurtoje Facebook paskyroje www.facebook.com/WorldThrombosisDay bei skaityti Twitter žinutes adresu @ThrombosisDay (bendraudami Twitter naudokite etiketes #WTDay14, #WorldThrombosisDay, #JoinWTDay, #stopdeadlyclots, #VTE, #thrombosis, #ISTH, #venousthromboembolism, #bloodclots, #heartattacks, #stroke ir #prevention).

ISTH – Tarptautinė trombozės ir hemostazės draugija (angl. International Society on Thrombosis and Haemostasis) – buvo įkurta 1969 m. Ji yra pirmaujanti pasaulinė ne pelno organizacija, kurios tikslas – geriau išmanyti trombozės ir kraujavimo ligų prevenciją, diagnostiką ir gydymą. ISTH yra tarptautinė narystės organizacija, vienijanti virš 4000 klinicistų, mokslininkų ir pedagogų iš 98-ių pasaulio šalių, kurie dirba kartu siekdami gerinti pacientų gyvenseną. Draugijos veiklos ir iniciatyvos yra labai vertinamos – tai mokymo ir standartizacijos programos, moksliniai tyrimai, susirinkimai ir konferencijos, recenzuojamo žurnalo (JTH, angl. Journal of Thrombosis and Haemostasis) leidyba ir ekspertų komitetų veikla.

Kviečiame visus aktyviai domėtis trombozės liga. Tai – žinių kaupimas ne tik apie ligą, bet, svarbiausia, apie savo sveikatą ir priemones, padėsiančias įveikti šį susirgimą.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-10-12 15:40