Naujienos

PASAULINĖ AUTIZMO DIENA

2020 04 02

Kasmet balandžio 2 d. pasaulis mini pasaulinę autizmo dieną.

Autizmas nėra liga. Tai – neurologinis raidos sutrikimas, kurio priežastys vis dar nežinomos. Paprastai autizmas aiškinamas kaip sutrikimas, kai vaikai turi problemų reikšti savo bei suprasti kitų asmenų mintis bei jausmus.

Vaikai autistai sunkiai interpretuoja gestus, veido išraiškas, prisilietimus ir netgi kalbą. Jiems yra sunku įsijausti į kito žmogaus būseną ir tinkamai bendrauti, jie dažnai apibūdinami kaip vengiantys socialinio kontakto.

Autizmą turintiems žmonėms sutrikimai pasireiškia trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos (vaikas nesidomi bendraamžiais, nemoka su jais žaisti, palaikyti ilgesnį kontaktą), verbalinės ir neverbalinės komunikacijos (vaikas nesuvokia tokių nežodinių ženklų, kaip kūno kalba, veido išraiška ir panašiai, bei pats nemoka tokių ženklų siųsti, viską supranta tiesiogiai) bei elgesio (vaikas visada būna paniręs į tą pačią, nuolat besikartojančią veiklą, domisi ta pačia sritimi, priešinasi pokyčiams ir naujovėms).

Autizmas visiems asmenims pasireiškia skirtingai – atrasti du vienodus autistiškus vaikus beveik neįmanoma. Autistams vaikams netinka mokymo strategijos, tinkančios kitiems vaikams. Socialiniai bendravimo įgūdžiai ir elgsena, kuriuos kiti vaikai išmoksta gana lengvai, autistiškiems vaikams neateina natūraliai ir dažnai to turi būti mokoma atskirai. Pagrindiniams autizmo simptomams koreguoti taikomos teorijos yra orientuotos į socialinius, bendravimo ir elgesio ypatumus. Teorijų rūšių esama labai įvairių.

Panevėžyje VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės pastangomis ir jos bazėje šių metų pradžioje (gaila, bet dėl esamos situacijos Lietuvoje negalėjome surengti iškilmingos šio centro atidarymo šventės) atidarytas ir jau pilnai vykdo veiklą trečias Lietuvoje ir pirmas šalies periferijoje Vaiko raidos centras, esantis adresu Smėlynės g. 38. Centras teikia integruotą kompleksinę vaikų ir paauglių psichikos sveikatos pagalbą pagal biopsicho socialinį modelį, kurio pagrindas – nemedikamentinė (psichologo, psichoterapeuto) paslauga. Šiame Vaiko raidos centre yra teikiamos paslaugos ir autizmu sergantiems vaikams bei konsultacijos jų tėveliams.

Kviečiame tėvelius, kurių vaikai serga autizmu arba turi autizmo požymių, kreiptis į Vaiko raidos centre dirbančius specialistus, kurie visada yra pasirengę Jums padėti.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-04-02 16:17