Naujienos

LAPKRIČIO 14-OJI MINIMA PASAULINĖ DIABETO DIENA

2020 11 14

Nuo 1991 m. kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena, kurios tikslas yra kontroliuoti cukrinio diabeto plitimą pasaulyje ir didinti visuomenės supratimą apie šią ligą. Su diabetu gyvena milijonai žmonių visame pasaulyje, netgi Lietuvoje sergančiųjų yra daugiau kaip 110 000 žmonių. Dėl to yra diegiamos prevencinės programos, kurios atkreipia visuomenės dėmesį į šios ligos egzistavimą. Svarbu, kad žmonės suprastų, jog sergant cukriniu diabetu negalima pasiduoti, tiesiog reikia išmokti su šia liga gyventi kaip įprasta.  

Panevėžio konsultacijų poliklinikoje dirbanti gydytoja endokrinologė Vaida Kakariekienė pasidalina patirtimi, jog yra du cukrinio diabeto tipai. Pirmasis cukrinio diabeto tipas būdingas jaunesniems žmonėms ir liga susijusi su insulino nepakankamumu. Antrojo tipo diabetu dažniau serga vyresni žmonės. Šiuo tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių kraujyje yra pakankamas insulino kiekis, tačiau jis nėra pasisavinamas. Cukraligės priežastys nėra aiškios, ji gali būti paveldima ar atsirasti dėl antsvorio, nesveiko gyvenimo būdo.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirba profesionalūs gydytojai endokrinologai, kurie visada yra pasiruošę padėti, atsakyti į pacientų rūpimus klausimus. Konsultacijų poliklinikoje yra įrengtas „Diabetinės pėdos“ kabinetas, į kurį pagalbos kreipiasi diabetikai ne tik iš Panevėžio, bet ir iš aplinkinių rajonų. Kabinete profilaktiškai apžiūrimos pėdos, daromas profilaktinis pedikiūras, šalinamos nuospaudos, diabetinės pėdos opos. Kojų priežiūros specialistai pataria, pamokina, kaip prižiūrėti žaizdas. Be „Diabeto pėdos“ kabineto, Respublikinė Panevėžio ligoninė turi ir „Diabeto mokyklą‘, kurioje pacientai yra mokomi pagrindinių ligos principų, tokių kaip nusistatyti gliukozės kiekį kraujyje, taisyklingai maitintis, pasirinkti tinkamą insulino dozę pagal nustatytą gliukozės kiekį kraujyje ir t.t. Endokrinologė Vaida Kakariekienė patvirtina, kad sergančiųjų diabetu mokymas yra itin svarbus ir visą ligonio gyvenimą trunkantis procesas. O gydimo sėkmė priklauso nuo pačio paciento požiūrio, šeimos narių palaikymo, šeimos gydytojo ir visos gydytojų komandos (okulisto, nefrologų, endokrinologų, neurologų, mitybos specialistų) ilgo ir nuolatinio darbo. Šiandien yra pagirtina tai, jog turime visuomenės besikeičiantį požiūrį į diabetu sergančio žmogaus mitybą. Sergantys diabetu pacientai matindamiesi remiasi sveikos mitybos principais, kuriais turėtų vadovautis visi žmonės, norintys atrodyti ir gyventi sveikai. Yra žinoma, kad Lietuvoje visos pagrindinės vaistų grupės skirtos šios ligos gydimui, pacientams yra priimtinos ir kompensuojamos. Dėl to pacientai gali būti ramūs ir  nesirūpinti bent jau šiuo klausimu.

Gydytojai endokrinologai yra vieningos nuomonės, jog cukrinis diabetas yra klastinga ir plintanti liga, tačiau laikantis gydytojų rekomendacijų, reguliariai tikrinantis gliukozės kiekį kraujyje, skatinant profilaktiškai tikrintis savo artimuosius ir draugus, pasirinkus sveiką gyvenimo būdą bei tinkamą fizinį krūvį, galima užkirsti kelią komplikacijoms. Laiku diagnozavus ligą, galima efektyviau ją suvaldyti.

Aktualu tai, kad žmonės sergantys diabetu, ypač dabar turi save labai saugoti, nes jiems yra didelė rizika susirgti sunkia COVID-19 infekcijos forma. Dėl to ypač svarbu išlaikyti glikemijos indekso kontrolę. Šią, Pasaulinės diabeto dienos proga, norime Respublikinės Panevėžio ligoninės vardu palinkėti kantrybės, ištvermės, sveikai, subalansuotai maitintis, būti aktyviems, užsiimti fizine veikla ir mėgautis visaverčiu gyvenimu. Išmokime saugoti, mylėti ir gerbti save.

Būkime visi sveiki ir stiprūs!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info

Paskutinį kartą redaguota: 2020-11-12 08:41