KONFERENCIJA „RETOS LIGOS KASDIENINĖJE GYDYTOJO PRAKTIKOJE“

2020 02 28

Reta liga – tai liga, kuria serga mažiau nei 5 asmenys iš 10 tūkst. žmonių. Kompetencijos centras – organizacinis Vilniaus universitetinės ligoninės vienetas, užtikrinantis retomis ligomis sergančių pacientų sveikatos priežiūrą ir atitinkantis sveikatos apsaugos ministro nustatytus kriterijus.

Retos ligos yra labai įvairios: jos gali pažeisti bet kurį žmogaus organą ar organizmo sistemą, dažnas daugiasisteminis pažeidimas. Šiuo metu yra žinoma apie 8.000 retų ligų, 80 proc. jų yra genetinės, kitos – retos hematologinės, onkologinės, autoimuninės, infekcinės ir kitos ligos. Apskaičiuota, kad retomis ligomis serga apie 6 proc. populiacijos (1 iš 7 asmenų). ES šalyse tai sudarytų apie 30 mln. gyventojų, Lietuvoje – apie 180 tūkst. gyventojų.

Nors retų ligų įvairovė yra labai didelė, sergantieji ir jų artimieji susiduria su tam tikromis problemomis: trūksta informacijos apie ligą, nepakankamas naujausių, pažangiausių diagnostikos ir gydymo metodų prieinamumas, visapusiškų ir koordinuotų sveikatos priežiūros paslaugų stoka. Retomis ligomis sergantys pacientai yra labiausiai pažeidžiami psichologiškai, socialiai, ekonomiškai ir kultūriškai. Dažnu atveju reta liga pacientą lydi visą gyvenimą, todėl labai svarbu ne tik diagnozuoti ligą, bet ir skirti tinkamą ilgalaikę sveikatos priežiūrą ir gydymą.

Šiems ir kitiems su retomis ligomis susijusiems aktualiems klausimams aptarti, Pasaulinei retų ligų dienai paminėti, vasario mėn. 28 d. VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Aktų salėje vyko respublikinė konferencija „Retos ligos kasdieninėje gydytojo praktikoje“, kurią organizavo Vilniaus universiteto Santaros klinikos, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas ir VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė. Konferencijos dalyviai išklausė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekano, prof. (HP) dr. Algirdo Utkaus, kitų lektorių pranešimus, aktyviai dalyvavo diskusijose, lektoriai išsamiai atsakė į konferencijos dalyvių klausimus.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-02-28 13:56